(LKDAF)

2022.gada 7.decembrī LBAS priekšsēdētājs Egils Baldzēns piedalījās Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē,  kurā notika Latvijas pilsoņu kolektīvā iesnieguma “Par četru dienu un 32 stundu darba nedēļu” sākotnējā izvērtēšana.                                                                                                LBAS priekšsēdētājs, vienīgais no klātesošo partneru pārstāvjiem, atbalstīja šo iniciatīvu, uzsverot, ka to nevajag radikāli sasteigt un uzspiest, bet jānotiek diskusijai un motivācijai ar arodbiedrību un koplīgumu starpniecību. “Mēs neredzam jēgu šo priekšlikumu nevirzīt tālāk”, uzsvēra LBAS priekšsēdētājs. Turklāt LBAS NTSP tika izvirzījis iniciatīvu oficiālo darba nedēļu samazināt par 2 stundām –  uz 38 stundām, par ko diskusijas tālāk neturpinājās.

E. Baldzēns īpaši uzsvēra Īslandes pieredzi, kur tika aptaujāti 10% darbinieku. Aptauja parādīja, ka 85-86% no šiem darbiniekiem vai nu strādā 35-36 stundas nedēļā, vai arī viņiem ir tiesības to darīt. 79% darbinieku atzina, ka viņu darba ražīgums ir pieaudzis.                                                      

Savukārt darba devēju pārstāvji Saeimas komisijas sēdē norādīja, ka darba laika samazināšana novedīs pie zemāka darba ražīguma, kas nozīmētu vēl lielāku atpalicību no citām valstīm.                                 

LBAS priekšsēdētājs norādīja arī uz citu valstu pilotprojektu pieredzi, kur tieši darba devēji ir atzinuši, ka saīsināta darba nedēļa ir gan darbinieku, gan darba devēju, gan visas sabiedrības ieguvums, – jo uzņēmums gūst lielākus sasniegumus, darbiniekiem ir lielāka iespēja saskaņot darba un privāto dzīvi, kā arī ir pieaugusi klientu apmierinātība.                                                                                                       

“Īpaši svarīgi tas ir profesijās, kur draud pārslodze. Pētījums parādīja, ka kovidpandēmijas laikā 87% no Latvijas pedagogiem ir izdeguši. Pietiekami atpūsties, pēc tam to pašu darbu darīt ar prieku – tas noteikti ved pie ātrāka un kvalitatīvāka rezultāta – augstāka darba ražīguma, un ne tikai radošajās profesijās,” norādīja Egils Baldzēns.

www.lbas.lv