(LKDAF)

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība 19.aprīļa Valdes sēdē nolēma 1.maijā plkst. 11:00 Doma laukumā, Rīgā, organizēt akciju „Cienīgu darbu un cienīgu dzīvi veselam cilvēkam Latvijā!”

1.maijs ir Darba svētki un Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas diena, tādēļ tas ir piemērots laiks gan parunāt par cilvēka cienīgiem darba apstākļiem Latvijā, gan arī atcerēties Satversmē noteiktās cilvēka pamattiesības.

Ikviens no mums kā veselības aprūpes sistēmas pacients saprot, ka nespēju nodrošināt pienācīgu veselības aprūpi var uztvert kā apdraudējumu Latvijas valstij. Kā minējis Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris: “Ir pienācis izšķirošais brīdis. Tagad ikvienam ir jāizvēlas – vai samierināties ar tālāku Latvijas izmērdēšanu un noskatīties, kā labu veselības aprūpi saņem tikai izredzētie, vai arī rīkoties, lai nekavējoties novērstu šo valsts drošības apdraudējumu.”         Diemžēl valdība ilgstoši ignorē Pasaules Veselības organizācijas (PVO) secinājumus, kas apliecina Latvijas veselības aprūpes sistēmā ieguldīto līdzekļu izlietojuma nepietiekamo efektivitāti. Un tieši tādēļ šajā 1.Maija akcijā jāpieprasa valdībai palielināt finansējumu medicīnai.                                                                Jau ziņots, ka Latvijā veselības aprūpe šogad % no iekšzemes kopprodukta (IKP) saņem mazāko finansējumu kopš 2001. gada, un tas ir vairāk nekā divas reizes mazāks, salīdzinot ar vidējo veselības aprūpes finansējumu ES: 3% pret 7% no IKP. Šāda Latvijas politiķu rīcība ir klajā pretrunā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un EK ieteikumiem Latvijai. Diemžēl sekas ir smagas: veselības aprūpes pieejamība Latvijā ir vissliktākā ES, pieaug gan rindas ārstniecības iestādēs, gan arī invaliditāte un mirstība.                                             Aicinu LKDAF biedrus izvērtēt savas līdzdalības iespējas 1.Maija tautas sapulcē un paziņot par to elektroniski LKDAF birojam, lai varētu apkopot iespējamo dalībnieku skaitu. Šī informācija ir nepieciešama arī LBAS vadībai, piesakot akcijas norises vietu un norādot iespējamo dalībnieku skaitu.      Atbalstīsim kolēģus – mediķus un parūpēsimies reizē arī par sevi, ja nu kādreiz sanāks pabūt veselības aprūpes sistēmas pacienta lomā!

Aldis Misēvičs

LKDAF priekšsēdētājs